Την άνοδό του στη Football League θα διεκδικήσει μέσω των μπαράζ ο Εθνικός, που κατέκτησε την πρώτη θέση του έκτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, μετά από… θρίλερ.

Η ομάδα του Πειραιά πέρασε με 1-0 από τη Ρόδο και έστειλε τους Ροδίτες στο τοπικό, μετά από ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Το ματς ήταν σκληρό, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν με οκτώ παίκτες, μετά από τρεις αποβολές, του Κουρούπη στο 40’, του Αποστόλου στο 79’ και του Μκρτσιάν στο 85’.

Το γκολ του Μακρυγιάννη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στον Εθνικό το τρίποντο με το οποίο προσπέρασε την Προοδευτική που είχε ρεπό και πήρε την πρωτιά.

Η Ρόδος, πάντως, δεν ευνοήθηκε και από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, αφού ο Ιωνικός πέρασε με 2-1 από το Ζευγολατιό και σφράγισε την παραμονή του, ενώ με το ίδιο σκορ πανηγύρισε και ο Ασπρόπυργος, ανανεώνοντας την παρουσία του στη Γ’ Εθνική.