Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Θρύλου επισκέπτεται για τρίτη φορά την Κύπρο. Το 1974 η πρώτη και τη σεζόν 1983-84 η δεύτερη!

Η παρουσία της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στο Cyprus International Volleyball Tournament είναι η τρίτη επίσκεψη των «ερυθρόλευκων» στην Κύπρο. Η πρώτη φορά ήταν το 1974 στα πλαίσια του Πανελληνίου πρωταθλήματος Α’ Εθνικής όπου οι μετέβησαν οι Πειραιώτες στην Κύπρο για αγώνα πρωταθλήματος με την Ανόρθωση στην Αμμόχωστο. Ο αγώνας έγινε στις 9 Μαρτίου 1974 στο καλλιμάρμαρο οίκημά της το οποίο εκείνο το βράδυ ήταν κατάμεστο από κόσμο. Μέχρι εκείνη την ημερομηνία ο Ολυμπιακός ήταν αήττητος. Η Ανόρθωση πήρε το πρώτο σετ με 15-7 και έδειχνε να απειλεί τον αντίπαλό της με ήττα. Στις κερκίδες έγινε χαλασμός κόσμου αλλά ο Ολυμπιακός γρήγορα ανασυντάχθηκε και πήρε το επόμενο σετ με 15-1 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στα επόμενα δύο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να λυγίσει την αντίσταση της Ανόρθωσης κερδίζοντάς τα με 15-8 και 15-9.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στο ματς της Αμμοχώστου ήταν ο Κουμπλής.
Την επόμενη μέρα ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στη Λευκωσία στο κατάμεστο στάδιο ΓΣΠ εναντίον της Εθνικής Κύπρου και επικράτησε εύκολα με 3-0.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ για πρώτη φορά κληρώθηκε να αντιμετωπίσει κυπριακή ομάδα την περίοδο 1983-84. Στο κύπελλο πρωταθλητριών ομάδων Ευρώπης αντιμετώπισε το ΑΠΟΕΛ. Στον πρώτο αγώνα που έγινε στην Δραπετσώνα οι Πειραιώτες επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (15-5, 15-3, 15-1) και στον επαναληπτικό που έγινε στο Λευκόθεο επικράτησαν επίσης με 3-0 (15-2, 15-4, 15-5). Στον Ολυμπιακό τότε αγωνιζόταν Χρήστος Αγγελίδης , μια μεγάλη μορφή του κυπριακού βόλεϊ και της Ανόρθωσης Αμμοχώστου. Προπονητής του Ολυμπιακού ήταν ο Ντιμιτάρ Ζαχάριεφ και η τότε ομάδα ασυναγώνιστη. Τον αγώνα στο Λευκόθεο παρακολούθησαν κοντά στις 3.000 φιλάθλους.
Στο ΑΠΟΕΛ έπαιζαν τότε οι Παπαζησίμου, Κασινόπουλος, Κωνσταντινίδης, Ιωαννίδης, Δράκος, Φωτίου και άλλοι ενώ στον Ολυμπιακό έπαιζαν οι Κουμπλής, Δωριάδης, Μητρόπουλος Δ, Φάκας, Λάιος, Αγγελίδης, Πολύζος, Ηλιόπουλος, Τριανταφυλλίδης και άλλοι.

Ο Ολυμπιακός συναντήθηκε εκ νέου με κυπριακές ομάδες ξανά την περίοδο 1986-87 με το ΑΠΟΕΛ στα πλαίσια του Κυπέλλου Κυπελλούχων αλλά και δύο αγώνες έγιναν στην Δραπεστώνα με τον Ολυμπιακό να κερδίζει και πάλι εύκολα με 3-0 και στα δύο ματς. 15-7, 15-8, 15-10 και 15-2, 15-2, 15-2. Τέλος στις 23.10.2004 ο Παφιακός αντιμετώπισε σε προκριματικό όμιλο στη Βοσνία τον Ολυμπιακό και ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-19, 25-21, 25-16).